Rakotwórczość telefonii komórkowej. Jak korzystać z telefonu by zminimalizować jego szkodliwe działanie?

Częste korzystanie z telefonu komórkowego czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia śmiertelnego raka mózgu.

cell phone

Nikt z nas nie chce słyszeć, że coś tak niezbędnego jak telefon komórkowy może poważnie szkodzić zdrowiu. Niestety, jest na to coraz więcej dowodów. Telefony bezprzewodowe i inne gadżety mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, począwszy od bólu głowy, a na nowotworze mózgu kończąc.
Coraz więcej badań naukowych potwierdza związek między korzystaniem z telefonu komórkowego a rakiem mózgu. Pierwsze badania z tej dziedziny wykazały, że u tych, którzy często korzystali z telefonu komórkowego przed ukończeniem 20 roku życia, ryzyko wystąpienia raka mózgu przed 30tką było nawet pięciokrotnie większe niż u tych, którzy korzystali z niego bardzo rzadko. W 2011 działająca z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, zaklasyfikowała telefony komórkowe do kategorii B czynników kancerogennych. Oznacza to, że na podstawie dostępnych badań stwierdza się, że mogą one powodować raka. W tej samej kategorii znajdują się także: spaliny z silnika diesla, niektóre pestycydy i część metali ciężkich. Panel ekspertów stwierdził, że istnieją dowody, iż regularne korzystanie z telefonii komórkowej powoduje wzrost zachorowań na dwa rodzaje nowotworów: złośliwego nowotworu mózgu-glejaka i nerwiaka nerwu słuchowego.
Biorąc pod uwagę fakt, że nasze ciało jest bioelektryczne, łatwiej jest zrozumieć jak i dlaczego telefonia bezprzewodowa może mu szkodzić. W uproszczeniu: do komunikacji nasze ciało wykorzystuje elektrony, a wewnątrz każdej jego komórki znajdują się mitochondria, pełniące funkcję elektrowni. Jeśli mitochondria podda się działaniu pola elektromagnetycznego (np. z telefonu komórkowego), wywoła to dysfunkcję komórek.

Przegląd kilku publikacji

Wyniki ostatnich badań z tej dziedziny, opublikował w październiku 2014 w Pathophysiology Journal [1] dr Lennart Hardell, profesor onkologii z Uniwersytetu Orebro w Szwecji, wraz ze statystykiem pracującym na tej samej uczelni, Michaelem Carlberg’iem. Przyjrzeli się oni danym z dwóch poprzednich badań obejmujących szwedzkich pacjentów, u których zdiagnozowano złośliwy nowotwór mózgu, przeprowadzonych w latach 1997-2003 i 2007-2009. Przy pomocy analizy regresji, uwzględniając płeć, wiek, rok zdiagnozowania nowotworu i wskaźnik socjo-ekonomiczny, stwierdzili oni, że ryzyko rozwoju złośliwego i bardzo śmiercionośnego raka mózgu – glejaka – rosło wraz ze zwiększonym korzystaniem z telefonu komórkowego. Im więcej godzin spędzonych z aparatem przyklejonym do ucha, im więcej lat korzystania z niego, tym większe stwierdzano ryzyko.
– U tych pacjentów, którzy najczęściej korzystali z telefonu komórkowego, ryzyko rozwoju glejaka było dwukrotnie większe niż u tych, którzy korzystali z niego najmniej.
– U tych pacjentów, którzy korzystali z telefonu komórkowego lub bezprzewodowego przez więcej niż 25 lat, ryzyko glejaka było trzykrotnie większe niż u tych, którzy korzystali z tych telefonów krócej niż rok.
Niestety, technologia telefonii komórkowej stopniowo staje się coraz bardziej szkodliwa. W artykule napisano: „Badania obejmowały okres, w którym nastąpił ogromny rozwój technologii telefonicznej. Pierwsza generacja telefonów analogowych miała moc wyjściową na poziomie 1W przy częstotliwości 900 MHz. Druga generacja, telefony GSM (2G), z częstotliwością 900 lub 1800 MHz, generowały impulsy liczone średnio w 10 mW. Sygnał trzeciej generacji telefonów UMTS (3G), to bardziej amplituda niż impuls. Wykorzystują one szerokie spektrum częstotliwości (w odstępie 5 MHz): od 700 do 3 590 MHz na świecie, do 900 – 2 170 MHz w Europie, o mocy wyjściowej dziesiątek μW. Badania dowodzą, że telefony 3G mogą szkodzić zdrowiu bardziej niż ich wcześniejsze wersje (emitują one szerokie pasmo mikrofal, których wpływ na materię ożywioną jest większy. Poszperałam trochę i rzeczywiście część publikacji potwierdza większą szkodliwość telefonów 3G, ale część temu zaprzecza), zwiększając ryzyko wystąpienia raka mózgu czterokrotnie. W ich przypadku u chorego nowotwór pojawia się szybciej – po 5 do 10 lat od rozpoczęcia użytkowania telefonu, w porównaniu z ok. 25 latami dla jego wcześniejszych wersji.

Wyniki innego badania umożliwiły zaproponowanie mechanizmu działania, który wyjaśnia, w jaki sposób pole elektromagnetyczne niszczy DNA i komórki poprzez indukcję odpowiedzi komórkowej na stres. Mechanizm ten opracował dr Martin Blank, profesor nadzwyczajny Wydziału Fizjologii i Biofizyki Komórkowej Uniwersytetu Columbia oraz były prezes Stowarzyszenia Bioelektromagnetycznego. 18 listopada 2010, na konferencji „Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie” [2] wyjaśnił on, że DNA ze swoją strukturą „spirali w spirali”, jest bardzo podatna na działanie pola elektromagnetycznego. Jej cechy, takie same jak dla fraktalnej anteny, tj. przewodność elektryczna i symetria, zwiększają reaktywność DNA na pole elektromagnetyczne. Dr Blank wierzy, że szkodliwość technologii bezprzewodowych jest duża, i istnieje mnóstwo recenzowanych badań, które te podejrzenia potwierdzają.

Przegląd 11 długoterminowych badań epidemiologicznych, opublikowany w czasopiśmie Surgical Neurology w 2009 [3] dowodzi, że korzystanie z telefonu komórkowego przez 10 lat lub dłużej podwaja ryzyko zdiagnozowania nowotworu mózgu po tej stronie głowy, z której zwykle trzymamy telefon.

Wyniki innego ważnego badania, sfinansowanego przez amerykański rząd, opublikowano w JAMA w 2011 [4]. Za pomocą specjalistycznego urządzenia do badania mózgu analizującego przemiany glukozy naukowcy ustalili, że promieniowanie telefonu komórkowego przyspiesza jej metabolizm. Metabolizm glukozy jest tożsamy z aktywnością komórek, a zatem wpływ promieniowania telefonu na mózg można zmierzyć! Czyli za każdym razem kiedy przykładasz telefon komórkowy do ucha, sztucznie pobudzasz twoje komórki mózgowe i ta aktywność jest mierzalna. Wyniki tego badania nie wskazały jednoznacznie, czy ten nadmierny metabolizm glukozy jest tylko szkodliwy, czy może powodować kaskadę problemów prowadzących nawet do śmierci.

Rozsądne wskazówki, jak chronić siebie i swoją rodzinę.

Należy zwrócić uwagę, że naukowcy generalnie zgadzają sie, że okres zdiagnozowania choroby wynosi 10 lub więcej lat. A zatem grupą największego ryzyka są dzieci – ryzyka jeszcze większego w przypadku nowoczesnych technologii 3G, które są bardziej szkodliwe niż starsze telefony. Z mojej perspektywy, jeśli chodzi o korzystanie z telefonii komórkowej czy innych technologii bezprzewodowych dowody jasno wskazują, że potrzebujemy odwołać sie do zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dopóki przemysł nie potraktuje tego tematu poważnie, odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci spada na rodziców. Aby zminimalizować ryzyko raka mózgu u Ciebie lub u Twojego dziecka należy :

 1. Nie pozwól twojemu dziecku korzystać z telefonu komórkowego.
  Dzieci nie powinny korzystać z telefonu komórkowego i żadnego innego urządzenia bezprzewodowego, ponieważ zagrażają one życiu. Dzieci są znacznie bardziej podatne na promieniowanie telefonu niż dorośli, ponieważ mają cieńsze kości czaszkowe.
 2. Jak najmniej korzystaj z telefonu komórkowego.
  Jak najczęściej go wyłączaj. Rezerwuj go dla sytuacji ważnych lub awaryjnych. Tak długo jak twój telefon jest włączony, okresowo emituje promieniowanie, nawet wtedy, kiedy przez niego nie rozmawiasz. W domu i w pracy korzystaj z telefonu stacjonarnego.
 3. Zredukuj lub wyeliminuj korzystanie z innych urządzeń bezprzewodowych.
  Tak samo jak w przypadku telefonu komórkowego, spytaj się sam siebie: czy naprawdę za każdym razem muszę z nich skorzystać? Jeśli musisz używać w domu telefonu bezprzewodowego, wybierz stary typ, który pracuje na częstotliwości 900 MHz. Nie jest on bezpieczniejszy podczas rozmowy, ale przynajmniej niektóre z nich nie emitują bez przerwy (mimo tego, że nikt przez nie nie rozmawia). Jedynym sposobem aby przekonać się, że nie narażasz się na działanie swojego własnego telefonu bezprzewodowego, jest pomiar elektrosmogu urządzeniem, które operuje na jego częstotliwości. Ponadto zwróć uwagę, gdzie postawiłeś stację bazową, która emituje sygnał przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także wtedy, kiedy nie rozmawiasz. Jeśli możesz, trzymaj ją przynajmniej 3 pomieszczenia dalej od miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu, a w szczególności od sypialni. Idealnie, jeśli byś wyłączał tą stację każdej nocy zanim pójdziesz spać.
 4. Korzystaj z telefonu w miejscach z bardzo dobrym zasięgiem.
  Im gorszy zasięg, tym więcej energii musi wykorzystać twój telefon na połączenie, a im więcej energii zużywa, tym większe promieniowanie emituje, i tym głębiej niebezpieczne fale penetrują w twoje ciało.
 5. Unikaj noszenia twojego telefonu przy ciele, i nie śpij z nim pod poduszką lub w pobliżu twojej głowy.
  Najlepiej włóż go do torebki. Noszenie telefonu na piersiach, np. w kieszeni koszuli to proszenie się o kłopoty dla twojego serca, a noszenie go w męskich spodniach może spowodować problemy z płodnością. Najbardziej niebezpiecznym miejscem, jeśli chodzi o ekspozycję na promieniowanie, jest odległość około 6 cali (15cm) od anteny. Trzymaj telefon dalej niż 15cm od którejkolwiek części twojego ciała.
 6. Nie zakładaj, że jakiś telefon komórkowy jest bezpieczniejszy niż inny. Po prostu nie ma „bezpiecznych telefonów komórkowych”.
 7. Szanuj innych – wiele osób jest wrażliwa na impulsy EMF.
  Niektórzy stali się tak wrażliwi, że odczuwają wpływ telefonów innych ludzi znajdujących się w tym samym pomieszczeniu, nawet jeśli są one tylko włączone. Jeśli jesteś na spotkaniu, w autobusie, w sądzie lub w innych miejscach publicznych takich jak gabinet lekarski, wyłącz telefon. Pamiętaj o dzieciach, które są bardziej podatne na promieniowanie telefonów i nie korzystaj z nich przy nich.
 8. Korzystaj z słuchawek z osłoniętym przewodem. Takie słuchawki pozwolą trzymać telefon z dala od twojego ciała. Jednakże, jeśli przewód nie jest dobrze osłonięty – a większość z nich nie jest – to będzie on działał jak antena przyciągając i emitując promieniowanie bezpośrednio do twojego mózgu. Tak więc upewnij się, że przewód używany do przesłania sygnału do twojego ucha jest osłonięty.

 

Tekst źródłowy: http://livingtraditionally.com/heavy-cell-phone-use-can-quadruple-risk-deadly-brain-cancer/
z dn. 11.01.2015

[1] http://www.pathophysiologyjournal.com/article/S0928-4680%2814%2900064-9/abstract
[2] http://vimeo.com/17266941
[3] http://www.surgicalneurology-online.com/article/S0090-3019(09)00145-1/abstract
[4] http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=645813
http://www.i-sis.org.uk/Wireless_Phone_Use_Increases_Malignant_Brain_Tumour.php

Reklama

12 uwag do wpisu “Rakotwórczość telefonii komórkowej. Jak korzystać z telefonu by zminimalizować jego szkodliwe działanie?

 1. Każdy przewód sygnałowy do słuchawek jest ekranowany z założenia. Sygnały tam przesyłane są na tyle słabe, że ich zakłócenie z zewnętrznego źródła nie jest trudne. Ekran (masa) oplatający przewody sygnałowe częściowo temu zapobiega. W telefonach ekran często służy jako antena odbiorcza (nie emituje, a tylko zbiera) radia FM.

  Polubienie

 2. Da się niwelować na różne sposoby, sam kupiłem super odprominnik telefoniczny firmy Creatos. Usuwa negatywne pole energetyczne i elektroniczne. Ale tak czy siak staram się trzymać telefon daleko od siebie gdy go nie używam.

  Polubienie

 3. Firmy GSM płacą duże miliony na badania szkodliwości ich telefonów na organizm ludzki często posuwają się do działań nielegalnych badań na ludziach nawet w szpitalach psychiatrycznych, jestem sam ofiarą przestępstwa popełnionego na mnie przez lekarza który mnie potraktował eterem lub chloroformem i umieścił mi aparaty GSM w kanałach słuchowych to się nazywa Telemedycyna GSM-EEG,ECH inaczej po chłopsku jest to podsłuch biologiczny od 12 lat jestem napromieniowany przez 24 h na dobe w okolicy mózgu ,jeszcze nie zachorwałem na raka ale jestem śledzony,podsłuchiwany przez prawe ucho i eeg,i upośledzany neurogicznie i słuchowo.Co tu można powiedzieć propozycje do policji miałem a pomoc prawną i medyczną w takim temacie to tabu w Polsce i horror.

  Polubione przez 1 osoba

 4. No niestety według dostępnych obecnie badań regularne korzystanie z telefonu komórkowego może się wiązać z częstszym występowaniem choroby nowotworowej. Ja polecę jeszcze taki artykuł: http://mozgi.pl/czy-telefony-komorkowe-sa-szkodliwe-842E gdzie opisane są sposoby dzięki którym można zminimalizować szkodliwe oddziaływanie fal elektromagnetycznych na organizm. Najlepiej byłoby nie korzystać z telefonu w ogóle, no ale nie jest to w tym świecie zbyt możliwe. Dlatego warto wiedzieć więcej w tym temacie.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Witam.
  W wielu artykułach można znaleźć informacje by ograniczyć promieniowanie elektromagnetyczne w telefonach komórkowych można stosować słuchawki z osłoniętym przewodem, jakiego rodzaju to są słuchawki, wie ktoś?

  Polubienie

 6. Witam; Dobry i pożyteczny artykuł. Ale ,jak zwykle jest jakieś ale? Jak z tym materiałem dotrzeć do ludzi? Naprawdę trudna sprawa. Ja akurat orientuję się w temacie. Ja w wojsku byłem w łączności,telegrafistą. Działanie fal radiowych,i ich szkodliwość jest mi znana bardzo dobrze. Oraz BHP. w związku z pracą na sprzęcie radionadawczym. Co prawda tam były olbrzymie moce;ale ochrona pozostaje dalej na tym samym poziomie. A może i większym. Ja u siebie ,wszystko mam na kablu ,komputer ,ruter, myszka, telefon -VoiP. A komórka,jest włączana tylko jak wychodzę z domu. I działa jako system bezpieczeństwa. U mnie wszystko jest na kablu. Znajomi się śmieją;a ja im powiadam ,ten się śmieje,kto śmieje się ostatni. Próby ,przekazania tej wiedzy spełzają na niczym. Jest to ogromnie przykre; Widzę i wiem jaki tego będzie efekt. A niestety nic nie mogę zrobić, ( przeciwdziałać ). Małe dzieci z komórką,przez cały boży dzień;A rodzice ,szczęśliwi i zadowoleni z siebie. Telefonia -5G- to ostatni gwóźdź do trumny. Do naszej trumny. Badania są tutaj całkiem nie potrzebne; To jest śmiertelne zagrożenie,tak jak mikrowela. Ale to do ludzi nijak nie może dotrzeć. Ręce opadają z bezsilności i głupoty. Przy okazji pozwolę sobie wtrącić co do bezpiecznych słuchawek; Wszystkie tanie słuchawki nie mają ekranowania przewodów. Wystarczy przeciąć kabel ,aby się przekonać. Dopiero słuchawki profesjonalne i zarazem drogie mają takie zabezpieczenie. Małe słuchaweczki telefoniczne ,raczej nie mają ekranowania. Są tanie i niebezpieczne,ale są lepsze niż trzymanie telefonu przy uchu. Pozdrawiam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s