Mikrodrony zaprojektowane do… śledzenia nas w domu?

P.W.Singer, znawca dronów, tak wypowiada się o mikrodronach: „W tej chwili nie ma już znaczenia, czy jesteś za czy przeciw tej technologii, ponieważ ona i tak wejdzie w życie.” Według niego „celem miniaturyzacji dronów jest umożliwienie im dotarcia do wszelkich miejsc, po to, by móc użyć je wszędzie i wprowadzić gdziekolwiek, podczas gdy obserwowany nigdy nie dowie się, że… był obserwowany!”

mikrodrony

Z początkiem zeszłego roku Amerykańskie Siły Powietrzne złożyły jasną deklarację dotyczącą nanodronów: w momencie, gdy te powietrzne mikrostatki będą umiały pobierać energię z otoczenia, nic już nie stanie na przeszkodzie, by całe chmary dronów wielkości owada zrzucać z samolotów wojskowych. Będą one utrzymywały się w powietrzu dłużej niż dotychczas, a człowiek skorzysta z całego spektrum wbudowanych w nie funkcji, obejmujących także zabijanie.

DARPA (amerykańska agencja rządowa, która zajmuje się projektami badawczymi w obszarze obronności) w ramach prowadzonego przez siebie programu „FLA”, chce wprowadzić nowy rodzaj mikrodronów. Celem FLA jest całkowite odsunięcie ludzi od wszelkich działań kontrolnych.
W swoim dzisiaj wydanym oświadczeniu prasowym DARPA jasno deklaruje, że mikrodrony będą wykorzystywane w operacjach poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jednakże nietrudno jest sobie wyobrazić, w jaki sposób mikrodrony mogłyby znaleźć zastosowanie na terenie kraju, szczególnie w coraz gęściej zaludnionych miastach, w których coraz częściej dochodzi do konfrontacji z miejscową policją. Ogłoszenie jakiegokolwiek kataklizmu czy klęski żywiołowej z pewnością utoruje ku temu drogę.

DARPA chce nadać tym małym, bezzałogowym statkom powietrznym wysoce rozwiniętą percepcję i swobodę poruszania się, które to umożliwią przeszukiwanie budynków oraz innych miejsc zgromadzeń ludzi, bez konieczności uciekania się do teleportacji.
Już teraz żołnierze patrolujący niebezpieczne rejony miast czy oddziały ratunkowe wysyłane w rejony katastrof: trzęsień ziemi czy powodzi, polegają na zdalnie sterowanych bezzałogowych statkach powietrznych,. Dzięki dostarczonemu przez drony widoku z lotu ptaka, dostrzegają oni zagrożenia, których nie można zobaczyć z ziemi. Chcąc dowiedzieć się jednak, co dzieje się np. w niestabilnym budynku, trzeba do niego wejść, co może okazać się niebezpieczne.

Zgodnie z wydanym oświadczeniem, w celu rozwiązania tych problemów, DARPA, w ramach programu FLA, skupi się na tworzeniu nowej klasy algorytmów, które umożliwią małym, bezzałogowym statkom powietrznym (ang. unmanned aerial vehicle, w skrócie UAV) szybkie przemieszczanie się w labiryncie pomieszczeń, schodów i korytarzy czy innych miejsc pełnych przeszkód – bez zdalnego sterowania. Opracowane w ramach FLA statki UAV będą na tyle małe, by móc latać przez otwarte okno. Prędkość przemieszczania się będzie sięgać 20m/s, także podczas lotów w pomieszczeniach, i to bez pomocy operatorów, czujników czy punktów trasy wyznaczonych przez GPS.
„Umiejętności, w które chcemy wyposażyć te UAV, są naturalne dla ptaków drapieżnych i owadów latających” – mówi Mark Micire, menadżer programu w DARPA. „Przykładowo, jastrzębie mogą latać bardzo szybko w gęstym lesie bez wpadania na drzewo. Także wiele owadów przemieszcza się z niesamowitą prędkością i precyzją. Celem programu FLA jest odkrycie stosowanych przez nie technik, które następnie umożliwią UAV poruszanie się w podobny sposób, tj. z dużą prędkością w ciasnych przestrzeniach wraz z rozpoznaniem, gdzie było się wcześniej.”

Jeśli program się powiedzie, to opracowane algorytmy zwiększą możliwości systemów bezzałogowych poprzez zmniejszenie potrzebnej mocy obliczeniowej, komunikacji i stopnia zaangażowania się człowieka w tak prostych zadaniach, jakim jest pokonywanie przeszkód w zagraconych przestrzeniach. Na celowniku są UAV, ale rozwiązania wypracowane w programie FLA znajdą zastosowanie także w systemach podziemnych, wodnych i podwodnych, co będzie szczególnie przydatne w miejscach o ograniczonym zasięgu działania GPS.

Tekst źródłowy: http://worldtruth.tv/
z dn. 14.01.2015

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s