Liczby nie kłamią – Big Pharma ma się bardzo dobrze

Dla wielu ludzi stwierdzenie, że przemysł farmaceutyczny stanowi jedno z największych zagrożeń dla dzisiejszych społeczeństw, brzmi co najmniej dziwnie. A nawet zakrawa na teorię spiskową. Jednak nawet Światowa Organizacja Zdrowia, która z pewnością do najuczciwszych nie należy, już w 1993 z niepokojem zauważyła, że z branżą farmaceutyczną wiąże się „nieodłączny konflikt interesów: pomiędzy chęcią osiągnięcia przez producentów niebotycznych zysków a potrzebami społecznymi, medycznymi i ekonomicznymi ich klientów.”

17458514850_a206e219e9_o

W dzisiejszych czasach przemysł farmaceutyczny ma się dobrze. A nawet bardzo dobrze. Świadczą o tym dane zebrane przez samą WHO, które w połączeniu z zestawionymi przez nas poniżej informacjami (z czasopisma Forbes, firmy Deloitte oraz portalu Statista), czytelnie, bo w liczbach, przedstawiają aktualną sytuację Big Pharmy:

 1. Aż 1/3 światowego obrotu lekami kontroluje jedynie 10 firm farmaceutycznych (6 ze Stanów Zjednoczonych i 4 z Europy) .
 2. Marże na lekach należą do jednych z najwyższych, średnio wynosz: 30%
 3. 1/3 przychodów ze sprzedaży koncerny przeznaczają na marketing, co stanowi prawie dwukrotnie więcej pieniędzy od tych przeznaczonych na badania.
 4. Przewiduje się, że w roku 2016 światowa sprzedaż leków przekroczy 1,6 biliona dolarów (choć tempo wzrostu sprzedaży leków spada, zwłaszcza w krajach rozwiniętych).
 5. Najwięcej na leki wydają obywatele USA, Japonii i Kanady. W krajach rozwijających się tempo sprzedaży farmaceutyków  z roku na rok rośnie.
 6. Przemysł farmaceutyczny jest najbardziej dochodową branżą na świecie, wyprzedzając rynek finansowy i technologię elektroniczną.
 7. Wśród najlepiej sprzedających się na rynku leków znajdziemy już leki biologiczne, które wypierają z obrotu tradycyjne produkty syntetyczne.
 8. Wśród 10 najlepiej sprzedających się grup leków część ma bardzo niewielką skuteczność. Są wśród nich m.in. leki: onkologiczne, regulatory lipidów, antagoniści receptora angiotensyny II (stosowane w przypadku chorób serca i nadciśnienia), antydepresanty, leki przeciwcukrzycowe i na choroby autoimmunologiczne (w tym reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, choroba Crohna, łuszczyca, Hashimoto, itd.)
 9. Z roku na rok sprzedaż leków onkologicznych i przeciwcukrzycowych wzrasta, choć w badaniach nad nimi nie było jakiegoś odkrywczego przełomu.
 10. Nie dotarliśmy jeszcze do momentu, w którym gwałtownie zaczną wygasać patenty na leki, choć w ciągu najbliższych 5 lat ponad 150 najpopularniejszych farmaceutyków przestanie być objętych ochroną patentową.

Z powyższego zestawienia płynie kilka ważnych wniosków:

 • Przemysł farmaceutyczny działa prężnie, a nawet lepiej niż by wielu się spodziewało.
 • Największe koncerny farmaceutyczne (Novartis, Pfizer, Roche, Sanofi, Merck, Johnson & Johnson, GlaxoSmithKline i AstraZeneca) łączą się z firmami biotechnologicznymi, z którymi pracują nad nowymi lekami biologicznymi.
 • Stąd, coraz częściej klasyczne syntetyki są wypierane z rynku przez leki biologiczne i biopochodne. Jednak nadal dotyczy to raczej nisz na rynku, gdzie farmaceutyki te sprzedaje się w bardzo wysokich cenach.
 • Sprzedaż leków nie zależy od ich skuteczności w walce z daną chorobą, ale raczej od działań marketingowych, które im towarzyszą.
 • Sprzedaż na rynkach zachodnich jest linowa, natomiast jej gwałtowny wzrost obserwuje się w krajach rozwijających się.

Jednego możemy być pewni: wyobrażenie o tym, jak typowy lekarz, przedstawiciel medycyny konwencjonalnej, sięga po dietę, zmianę stylu życia czy nieopatentowany lek naturalny chcąc zapobiec lub wyleczyć swoich pacjentów, jest na dzień dzisiejszy błędne. Zamiast tego coraz więcej ludzi dostaje recepty na tanie leki generyczne na najpopularniejsze dolegliwości. W przypadku trudniejszych chorób, takich jak choroby autoimmunologiczne czy nowotwór, pacjenci są kuszeni dużo droższymi lekami biologicznymi. To chyba jednak nie jest sprawiedliwe… Dlatego tak ważne jest by wiedzieć lub chcieć się dowiedzieć, jak wiele chorób można zwalczyć środkami naturalnymi, w tym odpowiednią dietą czy stylem życia.

Opracowano na podstawie: http://anhinternational.org/

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Liczby nie kłamią – Big Pharma ma się bardzo dobrze

 1. Pingback: Wielka Farmacja ma się bardzo dobrze | Gazeta Chicago

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s