Chile produkuje tak dużo energii słonecznej, że nie trzeba za nią płacić

Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii poczynionym przez chilijskie władze ten latynoamerykański kraj przeżywa aktualnie solarny boom.

2203262321_9145b8140d_o

Jak donosi agencja prasowa Bloomberg, Chile ma tak dużo energii słonecznej, że rozdaje ją za darmo. Jej ilość w państwowej sieci od 2013 wzrosła czterokrotnie osiągając wielkość 770 megawatów. W tym roku dojdzie kolejne 1,4 gigawata otrzymanych z rozbudowy istniejących elektrowni słonecznych.
W Chile pracuje obecnie 29 takich instalacji. A firma Enel Green Power zapowiada podłączenie do sieci kolejnej elektrowni, w dodatku największej z dotychczasowych. Instalacja produkująca 160 megawatów będzie zlokalizowana w północnej części kraju, ok. 1300 km od Santiago.
Przy tak dużej ilości czystej energii, część kraju w ogóle nie musi nią płacić:
„Od początku roku w kilku regionach ceny utrzymywały się na poziomie zerowym przez 113 dni, co zapowiada pobicie zeszłorocznego rekordu 192 dni.”

Jednak według Bloomberga gwałtowny rozwój energii słonecznej w Chile to nie koniec dobrych wiadomości. W kraju sieci północna i centralna nie są ze sobą połączone. Według organizacji PV Insider największe zapotrzebowanie jest z sieci centralnej, ale najlepsze źródła energii słonecznej są na północy, na pustyni Atacama. W północnej sieci jest 24% mocy zainstalowanej, zaś w centralnej aż 74%.
Na terenach obsługiwanych przez sieć północną ceny za energię spadają do zera. Tymczasem główne skupiska ludności na południu nie otrzymują już takich „prezentów”. Chile powinno zainwestować w infrastrukturę przesyłową aby podłączyć całość kraju do kranu z energią słoneczną z północy i wyrównać opłaty. Dobra wiadomość jest taka, że chilijski rząd świadomy tej sytuacji planuje budowę linii transmisyjnej o długości 1865 mil, która połączyłaby obie sieci, do końca 2017.

Tekst źródłowy: http://ecowatch.com/
z dn. 3.06.2016

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s