Komisja Europejska zezwoliła na dalsze stosowanie Roundup’u

7131478037_1f280f6131_o

Z końcem czerwca wygasa pozwolenie na stosowanie w UE środków ochrony roślin zawierających glifosat, w tym najpopularniejszego na świecie herbicydu: Roundup’u. Poprzednie pozwolenie obowiązywało aż 15 lat, zatruwając naszą glebę, wodę, całe ekosystemy i nas samych. W kwietniu bieżącego roku europarlament wezwał Komisję Europejską, by ta przygotowała odpowiednie dokumenty umożliwiające dalsze stosowanie glifosatu przez kolejne 7 lat, ale przy odpowiednich obostrzeniach tj. tylko do profesjonalnego użytku. W ramach kwietniowej rezolucji posłowie potępili także używanie glifosatu w praktykach rolniczych znanych jako „zielone wypalanie”, tzn. spryskiwanie plonów przed zbiorami, w celu przyspieszenia dojrzewania i ułatwienia zbiorów. Te praktyki prowadzą do wzrostu oddziaływania glifosatu na ludzi, który według Światowej Organizacji Zdrowia może być rakotwórczy.  Liderem walki z tą substancją w Unii jest Francja, która grozi, że zakaże jej stosowania nawet jeśli Bruksela przedłuży autoryzację.
KE całkowicie zignorowała kwietniową rezolucję przedstawiając europarlamentarzystom propozycję nieograniczonego stosowania glifosatu przez kolejne 15 lat, a po odrzuceniu tej propozycji – przez 9 lat, na co PE również się nie zgodził.

Wobec braku porozumienia i zagrożenia, że licencja na stosowanie herbicydów z glifosatem po prostu wygaśnie Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o przedłużeniu autoryzacji dla glifosatu. Bez niej od jutra trzeba by wycofać ze sprzedaży wszystkie środki ochrony roślin zawierające tą substancję.   Decyzją KE będą one  dostępne na unijnym rynku jeszcze przez 18 miesięcy. Według Komisji jest to czas potrzebny ekspertom na zbadanie rzeczywistego wpływu na zdrowie ludzi tego herbicydu.

Opracowano na podstawie:
1. Agrobiznes – wydanie z dn. 30.06.2016
2. http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/panstwa-ue-nie-doszly-do-porozumienia-ws-stosowania-glifosatu
3. http://www.agronews.com.pl/pl/32,55,20038,160,9,pe_glifosat_na_7_lat_i_tylko_do_profesjonalnego_uzytku.html

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Komisja Europejska zezwoliła na dalsze stosowanie Roundup’u

  1. Pingback: Komisja Europejska zezwala na dalsze stosowanie Roundup’u | 7777777blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s