Dzikie pszczoły na liście gatunków zagrożonych w USA

Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych na liście gatunków zagrożonych znalazły się pszczoły. Siedem ras tych owadów, niegdyś powszechnie występujących na Hawajach, oficjalnie uznano za zagrożone wyginięciem.

5742520075_3c39398d3d_b

Główną przyczyną ich kurczącej się populacji jest coraz mniejsza ilość siedlisk oraz inwazja obcych gatunków roślin i owadów. Problemy hawajskich pszczół oznaczają także problemy dla rodzimych gatunków roślin zapylanych tylko przez te owady. Kiedy hawajskie pszczoły wyginą część wyspiarskiej flory po prostu zniknie.

Pszczoły są kluczowym graczem w naszym systemie odżywiania: jedna trzecia żywności na świecie jest zapylana przez owady zapylające, głównie pszczoły. Jednak dodanie siedmiu hawajskich ras do listy gatunków zagrożonych nie oznacza, że amerykańskie uprawy znalazły się w niebezpieczeństwie. Rolnictwo opiera się bowiem przede wszystkim na pszczołach miodnych, a a nie dzikich.
„Zagrożeniem dla pszczół miodnych są: złe obchodzenie się z nimi przez pszczelarzy, infekcje pasożytnicze i opryski pestycydami. Jednak na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na to, by miały one wyginąć” – twierdzi dziennikarz, Nathanael Johnson. „Tu chodzi o dzikie pszczoły i to o nie powinniśmy się martwić.”

Dodanie pszczół na listę gatunków zagrożonych pozwoli władzom uruchomić program naprawczy. Z rządowych środków sfinansowana zostanie pomoc na ograniczenie czynników zagrażających hawajskim rasom.

Opracowano na podstawie:
http://www.realfarmacy.com/endangered-bees/
http://grist.org/briefly/for-the-first-time-bees-have-been-added-to-the-u-s-endangered-species-list/

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s