George Bush stanie przed sądem ws. amerykańskiej inwazji na Irak

Amerykański Sąd Apelacyjny z Okręgu nr 9 potwierdził, że w dniu 12 grudnia 2016 sędziowie w składzie: Susan Graber, Andrew Hurwitz i Richard Boulware wysłuchają wystąpienia Saleh przeciwko Bushowi.

3050685683_8652f64593_b

W zaplanowanej na grudzień rozprawie Irakijka, Sundus Shaer Saleh, ma zamiar oskarżyć byłego prezydenta USA, George W. Busha, i innych otaczających go wtedy urzędników o złamanie prawa, kiedy to podjęli oni decyzję o inwazji na Irak.

Według Saleh Administracja Busha dopuściła się zbrodni agresji, gdy planowała, a następnie zainicjowała wojnę w Iraku. Zbrodnia agresji jest zbrodnią wojenną, zaklasyfikowaną w procesach norymberdzkich do największych przestępstw o charakterze międzynarodowym.

„Cieszymy się, że sędziowie Okręgu Dziewiątego wysłuchają powódki. Z tego co wiem, to po raz pierwszy w historii w sądzie padną informacje, że wojna w Iraku była nielegalna zarówno z punktu widzenia prawa międzynarodowego, jak i lokalnego.” – twierdzi adwokat pani Saleh, D. Inder Comar. „Również po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej, zadaniem sądu będzie zbadanie, czy wojna sama w sobie jest nielegalnym aktem agresji, zaklasyfikowanym w procesach norymberdzkich do zbrodni wojennych o wyjątkowym charakterze.”
Comar będzie prowadzić sprawę Saleh za darmo.

Wystąpienie zaplanowane na 12-go grudnia będzie emitowane na kanale YouTube, aby społeczeństwo również mogło się z nim zapoznać.
Poza prezydentem Bushem, Salah pozwała także byłych pracowników administracji: Richarda Cheneya, Colina Powella, Condolezzę Rice, Donalda Rumsfielda i Paula Wolfowitza.

Dwa lata wcześniej, w grudniu 2014, sąd okręgowy oddalił pozew Saleh twierdząc, że oskarżonych chroni immunitet w oparciu o tzw. Ustawę z Westfall. Według jej zapisów byli urzędnicy nie mogą być oskarżani przez cywili, jeśli sąd uzna, że ich działania nie wyszły poza zakres ich obowiązków.
Saleh zakwestionowała tą decyzję, argumentując, że planowanie ataku czy zaatakowanie Iraku leżały poza zakresem obowiązków ówczesnych urzędników państwowych.

Tekst źródłowy: http://www.globalresearch.ca/
z dn. 5.12.2016

Reklama

3 uwagi do wpisu “George Bush stanie przed sądem ws. amerykańskiej inwazji na Irak

  1. Pingback: George Bush stanie przed sądem ws. amerykańskiej inwazji na Irak — xebola | Pekok Antylichwiarz

  2. Pingback: George Bush stanie przed sądem ws. amerykańskiej inwazji na Irak | forumemjot dla Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s