Najgorętsze lata w historii pomiarów to…: 2015, 2016, 2017 i 2018!

Wyniki pomiarów przeprowadzonych przez amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA) wskazują, że w 2018 po raz kolejny mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi temperaturami. Tylko trzy lata były gorętsze od bieżącego roku: 2015, 2016 i 2017.

35185711042_3e8672ee7d_b

„Skutki zmian klimatycznych to już nie pojedyncze incydenty, ale niszczycielskie siły, które opanowały niemalże cały glob.” – powiedział w wywiadzie dla CNN Michael Mann, klimatolog i dyrektor Earth System Science Centre na stanowym Uniwersytecie w Pensylwanii.
Zmiany klimatyczne przejawiają się głównie w ekstremach pogodowych. Ale jeszcze lepszym dowodem na ich istnienie jest stały wzrost temperatur, z którym mamy obecnie do czynienia.

Pod koniec lipca NOAA opublikowała dane z pomiarów prowadzonych przez pierwsze półrocze bieżącego roku. W podsumowaniu raportu można przeczytać:
„Pierwsza połowa 2018 charakteryzowała się cieplejszymi a nawet dużo cieplejszymi niż przeciętne warunkami na powierzchni ziemi i oceanów. Rekordowo ciepło było w poszczególnych częściach oceanów i w rejonie Morza Śródziemnego. Nowa Zelandia oraz niewielkie obszary Północnej Ameryki, Azji i Australii również odnotowały rekordowo wysokie temperatury. Chłodniejsze niż normalnie warunki panowały jedynie we wschodniej i środkowej części Pacyfiku, środkowej części Oceanu Indyjskiego, zachodniej Rosji i wschodniej Kanadzie. Jednocześnie żaden z tych regionów nie odnotował rekordowo niskich temperatur.
Biorąc pod uwagę cały glob, temperatura powierzchni ziemi i oceanów w miesiącach styczeń – czerwiec 2018r. była o 0,77 stopnia Celsjusza wyższa od przeciętniej odnotowanej w XX wieku, oraz czwartą najwyższą od czasu prowadzenia pomiarów, tj. od 1880r. Średnia powierzchnia temperatury ziemi była piątą najwyższą od czasu prowadzenia pomiarów, a różnica pomiędzy nią a średnią wynosiła +1,19 stopnia Celsjusza. Podobnie rzecz się ma z temperaturą oceanów: piątą najwyższą odnotowaną, o 0,60 stopni Celsjusza wyższą od średniej z pomiarów.
Temperatura na pięciu z sześciu kontynentów w pierwszym półroczu br. znajdowała się w przedziale najwyższych z odnotowanych. W przypadku Europy, Afryki i Oceanii wyniki pomiarów znalazły się w zakresie pięciu najwyższych od czasu rozpoczęcia ich rejestracji, tj. od 1910.”

Klimatolodzy biją na alarm. Ostatnie dni przynoszą nam kolejne doniesienia o ekstremach pogodowych i rekordowych temperaturach na całym globie. Dziesiątki ludzi zginęło, a tysiące hospitalizowano. Niestety, media nadal nie przywiązują wagi, by informować społeczeństwo o związku między aktualną pogodą a kryzysem klimatycznym, z jakim mamy do czynienia.
„Oczywistym jest, że te upały i powodzie to wynik zmian klimatycznych.” – twierdzi Caroline Rance, kampanierka z organizacji Friends of the Earth Scotland. „W Anglii mamy rekordowo wysokie temperatury, podobnie jak w innych regionach świata, dokładnie tak, jak przewidzieli to klimatolodzy. A ich niszczycielskie konsekwencje dotknęły tysiące ludzi na całym globie.”

Tekst źródłowy: https://www.commondreams.org/
z dn. 28.07.2018

 

Kilka słów komentarza: 
Źle znoszę upały. A jeszcze gorzej widok umierającej oczach przyrody. Czy obecna fala wysokich temperatur to wynik zwiększonej koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze? Szczerze mówiąc, nie wiem. A może to efekt stężenia innego gazu sztucznie wprowadzonego przez ludzkość do powietrza? Również nie wiem. Nie wiem także, czy przypadkiem ze względu na ogromne pole magnetyczne, w którym przyszło nam żyć, (przecież musimy mieć wszędzie dostęp do internetu), nie stworzyliśmy sobie jednej wielkiej mikrofalówki, w której sami siebie podgrzewamy. Dopuszczam także możliwość, że obecna fala upałów to wynik działań geoinżynieryjnych, które mają na celu ich legalizację (będą nam wmawiać, że są one także skuteczne przy schładzaniu atmosfery). Do tego dochodzi jeszcze czynnik niezwiązany z działalnością człowieka, którego przecież nie można wykluczyć.
Jedno jest pewne: podstawowa zasada mówi „nie szkodzić”. Jeśli mamy przypadek, że podłoże chorobowe u pacjenta jest nieznane, to w pierwszej kolejności eliminuje się wszystkie czynniki, które mogły daną chorobę wywołać. Podobnie rzecz ma się z naszym globem – trzeba usunąć wszelkie substancje, które mogą zakłócać panującą tu od tysięcy lat równowagę.
Jest gorąco, bardzo gorąco. Woda w zbiornikach ogrzewa się do takich temperatur, że zaczynają ginąć ryby. Drzewa, które przeżyły dziesiątki lat, usychają na naszych oczach. Zbiory zbóż będą dużo mniejsze niż jeszcze rok temu. Świat ginie, a my wciąż mamy nadzieję, że to nam się uda przetrwać. Nasza pewność siebie, a może: ignorancja? nie po raz pierwszy mnie zadziwia.
Zasada mówi: Nie szkodzić. Oznacza to, że jako ludzie musimy przestać śmiecić. Nie tylko odpadami dużymi, które widać, ale także i tymi bardzo małymi, jak np. te wszystkie substancje, które wprowadzamy do atmosfery mając nadzieję, że ta okaże się studnią bez dna. Dno się jednak pokazało. I nadszedł czas by po sobie posprzątać. Każdy sam we własnym zakresie oraz wspólnie, wywierając presję na tych, którzy mogą zainicjować (lub zakończyć)działania na dużo większą skalę.

Reklama

5 uwag do wpisu “Najgorętsze lata w historii pomiarów to…: 2015, 2016, 2017 i 2018!

 1. Witam; moja teoria jest całkiem inna. Co około 650lat,następuje prze-biegun-owanie ziemi ,biegun magnetyczny zmienia swoje położenie,względem bieguna Północnego. Pole magnetyczne można zmierzyć, ale zobaczyć jest trudno. Pole magnetyczne chroni naszą ziemię przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym,i kosmicznym. Promieniowanie słoneczne,kosmiczne,jest to całe spektrum częstotliwości. Dzieli się na widzialne i niewidzialne, oczywiście są też inne podziały,które w tej chwili nie mają znaczenia. Widzialne,to to co widzimy ,promienie słoneczne. Zakres od-do. A niewidzialne to jest to promieniowanie które grzeje jak mikrowela. Nam się wydaje że słońce mocniej grzeje,ale ono grzeje tak jak zawsze. Tylko pole magnetyczne które zatrzymuje te promieniowanie,w tym momencie tego nie robi. Skutek jest wyższe temperatury. Uczeni dokładnie o tym wiedzą, ale milczą . Dlaczego? Trzeba by ich zapytać. Ale czy odpowiedzą? Śmiem wątpić. Niszczycielskie działania człowieka, też mają swój w tym udział. Doświadczenia z ”Harp”, Chemitralsy? Jakie jest ich prawdziwe przeznaczenie? Na pewno nie to co nam mówią. Zatrucie środowiska, toksyczne spaliny. A co do dwutlenku węgla; kiedyś na ziemi było większe jego stężenie. Wtedy ludzie żyli lepiej,zdrowiej. Czyli on jest mało ważny,w tym przypadku. Podaje się go nam jako sprawcę całego zamieszania. A to jest bajka.” Geoinżynieria „, za tym może się wszystko skrywać. -NAJWAŻNIEJSZE.- jak sobie radzić? Unikać Słońca,jak tylko to możliwe.Prowadzić nocny tryb życia. Zwierzęta przecież to robią,one czują co się święci. Miejmy zwierzęta za przewodników,a to nam wyjdzie na dobre. Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Nie wiesz” skąd się wzięło globalne ocieplenie, ale „wiesz”, że od tysięcy lat Ziemia była w równowadze? To ciekawe, biorąc pod uwagę, że tysiące lat temu część Ziemi, którą dziś nazywamy północną Polską była przykryta grubą warstwą lodu. Najwyraźniej coś nie tak jest z Twoją wiedzą i niewiedzą.

  Polubienie

  • Dlaczego mam pisać, że coś wiem, skoro tego nie wiem? Choć przyznaję, sformułowanie „równowaga na przestrzeni tysięcy lat” jest zapewne zbyt ogólne. Celem tego komentarza było zwrócenie uwagi, że to przez czynnik ludzki może dochodzić do takich ekstremów, z jakimi mamy w ostatnich latach także w Polsce do czynienia. ps. co się stało, że znów tutaj Pan zajrzał? Czyżby reagował Pan na wszelkie wpisy ze słowem: „geoinżynieria”?:)

   Polubione przez 1 osoba

   • Chodziło mi o to, że nie wie Pani o rzeczach łatwych do sprawdzenia (np. przyczyny globalnego ocieplenia), a z dużą pewnością siebie pisze o rzeczach łatwych do zanegowania (np. tysiące lat równowagi). I w dodatku wyciąga Pani wnioski w oparciu o swoją niewiedzę. Ale tylko tak narzekam z nudów i upału. Blog śledzę na bieżąco, tylko rzadko się odzywam.

    Polubienie

  • Witam;Chyba zostały pomylone pojęcia;Epoka lodowcowa ,która była około 12,000-lat temu. To jest jedna sprawa. A cykliczne przebiegunowania ziemi to jest druga sprawa. Które są mniej więcej co 650-lat. Obydwie daty są ” mniej więcej „. Tak liczą naukowcy, ja tylko po nich powtarzam. Ja nie liczyłem ,i nie mogłem sprawdzić, tak jak wiele innych rzeczy. Te daty przyjmuję na zasadzie dużego prawdopodobieństwa. To co napisałem, to nie wyniosłem tego ze szkoły.To są moje dociekania, na bazie badań różnych niezależnych naukowców. Ta wiedza nie jest też wzięta z Ju-Tube.Przed erą lodowcową ,Bałtyk był jeziorem słodkowodnym. A do Anglii,można było suchą nogą się wyprawić.Tyle na te tematy mówi niezależna archeologia. To są potwierdzone materiały wykopaliskami.Przebiegunowanie ziemi ,wyraża się masowym pomorem ludzi.Brak pola magnetycznego powoduje napromieniowanie ludzi,niewidzialnymi dla oka promieniami,jest to promieniowanie kosmiczne + słoneczne; Ludzie umierają z niewiadomych przyczyn,to tak jakby człowieka wsadzić do mikroweli; i być zdziwionym ,że kopyta wyciągnął. Takie tandemie zdarzają się na ziemi co 650-lat. ( nie wyjaśnione ). Ziemia nigdy nie była w równowadze; my zbyt krótko żyjemy ,żeby móc zauważyć pewne zdarzenia. A kronikarze często mylnie to wszystko opisywali. Albo całkowicie pomijali. A co do szkoły;to szkoda gadać na ten temat,czasami takie głupoty uczą , myślę ,że sami za bardzo w to nie wierzą.To jest bardzo na skróty,bo zostało poruszone parę tematów, a każdy to osobna książka.Specjalizacje są dobre na produkcji w fabryce. Ale historycy,
   geolodzy,fizycy,chemicy,astronomowie,archeolodzy,itp.- itd. Powinni razem współpracować a nie osobno; to wtedy by nie wychodziły głupoty. Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s