Monsanto stanie przed trybunałem w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości

Stowarzyszenie Konsumentów Ekologicznych (ang. Organic Consumer Association, w skrócie OCA), Międzynarodowa Fundacja na rzecz Rolnictwa Ekologicznego (ang. International Foundation for Organic Agriculture, w skrócie: IFOAM), związek Regeneration International oraz organizacja Millions against Monsanto, wraz z dziesiątkami innych grup rolniczych i ekologicznych, oświadczyło dzisiaj, że w przyszłym roku, w Światowy Dzień Żywności, tj. 16 października 2016, wniosą oskarżenie do trybunału w Hadze przeciwko Monsanto za zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku naturalnemu oraz ekoeksterminację.

Monsanto 3

Według organizacji, od początku dwudziestego wieku Monsanto wprowadziło na rynek szereg wysoce toksycznych produktów, które trwale zniszczyły środowisko oraz spowodowały choroby, a nawet śmierć, tysięcy ludzi. Na liście tych środków znajdują się:

  • PCB, polichlorowane bifenyle, jedne z 12 grup trwałych zanieczyszczeń organicznych, uszkadzają ludzki i zwierzęcy układ rozrodczy,
  • 2,4,5-T, kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy, składnik tzw. Agent Orange, wykorzystywanego przez amerykańskie wojsko podczas wojny w Wietnamie, powoduje wady wrodzone i raka,
  • Lasso, środek ochrony roślin zakazany w Europie,
  • oraz Roundup, najpopularniejszy herbicyd na świecie oraz największy zdrowotny i środowiskowy skandal współczesnej historii. Ten toksyczny środek, uznany za prawdopoodobnie kancerogenny przez Światową Organizację Zdrowia, wykorzystuje się m.in. do upraw genetycznie zmodyfikowanych roślin, które są na niego odporne. Polega to na tym, że spryskana roślina GMO przetrwa, pomimo że zginie wszystko dookoła niej. Mechanizm ten wykorzystuje się przede wszystkim w nasionach soi i kukurydzy, które są następnie stosowane jako pasza dla zwierząt i składnik biopaliw.

Powołując się na „Wytyczne dotyczące biznesu i praw człowieka”, przyjęte przez ONZ w 2011, międzynarodowy trybunał złożony z prawników i sędziów, oceni odpowiedzialność karną Monsanto za krzywdy wyrządzone na ludzkim zdrowiu i środowisku. Trybunał oprze się także na Statucie Rzymskim, na podstawie którego w 2002 utworzono Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, i który rozważy czy należy zmienić prawo karne i zawrzeć w nim zbrodnie przeciwko środowisku naturalnego, jako ścigane i podlegające karze. Według wyżej wymienionego Trybunału Karnego ekoeksterminacja należy traktować jako przestępstwo, ponieważ jest to jedyny sposób zapewnienia człowiekowi dostępu do zdrowego środowiska, a naturze – prawa do jej do ochrony.

Oświadczenie wygłoszono na konferencji prasowej w ramach trwających aktualnie obrad ONZ w sprawie zmian klimatycznych w Paryżu. Ronnie Cummins, prezes OCA oraz członek Komitetu Sterującego RI, powiedział:
„Stanowczo zbyt późno społeczność międzynarodowa stawia przed sądem Monsanto za ich zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku naturalnemu. W Paryżu spotykamy się w związku z największym zagrożeniem dla naszego gatunkowi w historii całej jego ewolucji: globalnym ociepleniem. Dlaczego tak dużo CO2, metanu i tlenków azotu znajduje się w atmosferze, a tak mało jest pochodzącej od węgla materii organicznej w glebie? Korporacyjny model agrobiznesu, leśnictwo przemysłowe, przemysł produkujący ogromne ilości ścieków i śmieci oraz biotechnologia dosłownie zabiły zdolność żywej gleby do pochłaniania węgla a tym samym stabilizacji naszego klimatu.”

Według Andre Leu, prezesa IFOAM i członka Komitetu Sterującego RI:
„Monsanto jest w stanie ignorować szkodliwość swoich produktów dla ludzi i środowiska, oraz kontynuować swoje niszczycielskie działania poprzez: lobbowanie rządzących i ustawodawców, uciekanie się do kłamstw i korupcji, finansowanie fałszywych badań naukowych wraz z uciszaniem niezależnych badaczy, oraz manipulowanie prasą i mediami. Historia tej firmy to książkowy przykład bezkarności, a jej poczynania powodują kryzys w biosferze i klimacie oraz zagrażają bezpieczeństwu naszej planety.

Marie-Monique Robin, dziennikarka i autorka filmu oraz książki pt. „Świat według Monsanto” utrzymuje, że:
„Postawienie Monsanto przed międzynarodowym trybunałem to konieczność, kiedy zapewnienie bezpieczeństwa naszej planecie oraz warunków życia na ziemi są aktualnie tak zagrożone i tak ważne dla każdego z nas. Tylko przez wspólne działania powstrzymamy ten silnik destrukcji. Dlatego dziś apeluję, by wszyscy obywatele tego świata uczestniczyli w tym wyjątkowym procesie sądowym.” (…)

Tekst źrodłowy: http://sustainablepulse.com/2015/12/03/monsanto-put-on-trial-for-crimes-against-humanity-in-the-hague/#.VmNKa3YvfIW
z dn. 3.12.2015

Reklama

4 uwagi do wpisu “Monsanto stanie przed trybunałem w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości

  1. Pingback: Monsanto stanie przed trybunałem w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości | Pekok Antylichwiarz

  2. O działalności zabójczej dla ludności poprzez dystrybuowanie na cały świat środków chemicznych w produktach rolniczych dowiedziałam się z emitowanego nagrania telewizyjnego na jednym z kanałów w Polsce 21 i 23 lutego 2018 roku.Jestem przerażona i zbulwersowana tą wizualną informacją.Zatem z całą determinacją i presją należy zmierzać do wyeliminowania i ukarania sprawców tegoż zbrodniczego czynu

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s