Powstał pierwszy film fabularny o GMO

consumed_750

Istnieje wiele filmów dokumentalnych o niebezpieczeństwach związanych z żywnością genetycznie modyfikowaną. Wśród najbardziej znanych można wymienić: „Przyszłość pożywienia”, „GMO OMG”, „Świat według Monsanto” czy „Genetyczną ruletkę”. Jednak jak dotąd mroczny świat żywności GMO nie był tematem filmu fabularnego – aż do dziś.

Film pt. „Skonsumowana” opowiada historię Sophie, matki, która próbuje sobie poradzić z tajemniczą chorobą swojego syna. Sophie chce się dowiedzieć, co jest powodem nieprzyjemnej wysypki i wymiotów jej dziecka. W trakcie swoich poszukiwań zaczyna odkrywać świat genetycznie modyfikowanej żywności. Od tego momentu Sophie, zagrana przez Zoe Lister-Jones (znanej z filmów „Salt”, „Lola Versus” czy „Wszystko co dobre”), zaczyna prowadzić szaleńczy wyścig z czasem, w którym z jednej strony usiłuje pomóc synowi, a z drugiej świat GMO, z tą całą niepewnością związaną z bezpieczeństwem modyfikowanej żywności, korporacyjną dominacją i dyskusyjnymi dowodami naukowymi, próbuje ją „skonsumować”. Pod koniec filmu Sophie zdaje sobie sprawę, jak dużym zagrożeniem dla Amerykanów jest to, co codziennie trafia na ich talerze.

Reżyser filmu, Daryl Wein, twierdzi, że nadszedł czas na film fabularny o GMO:
„Jak dotąd nikt takiego jeszcze nie nakręcił. Chcemy opowiedzieć historię, dzięki której ludziom otworzą się oczy. A przedstawienie tematyki GMO w filmie sprawia, że jest ona bardziej zjadliwa.”

Nad scenariuszem Wein pracował z żoną, wyżej wspomnianą aktorką Lister-Jones, która jest także producentką filmu.
„Na początku, nie wiedzieliśmy jak ta historia miałaby wyglądać. Dopiero w trakcie wielogodzinnych dyskusji trafiliśmy na odpowiednie drogowskazy” – mówi Wein. „Chcieliśmy by nasze postacie to byli ludzie z normalnego prawdziwego świata: rolnicy, naukowcy, firmy biotechnologiczne oraz ludzie, którzy jedzą żywność przetworzoną.”

W filmie wystąpili sławni aktorzy. Danny Glover („Zabójcza broń”, „Piła”, „Miasto ślepców”) gra ekologicznego rolnika, którego pola są zagrożone przez działalność międzynarodowego koncernu biotechnologicznego Clonestra. Victor Garber („Tytanic”, „Sicario”, „Polowanie na prezydenta”) jest prezesem Clonestry. Griffin Dunny („Wielki błękit”, „Moja dziewczyna”) gra byłego naukowca, który po zakończeniu swojej kariery chce ujawnić prawdę. Taylor Kinney („Wróg numer jeden”, „Chicago Fire”), pracownik Clonestry, zaprzyjaźnia się z Sophie przez co zaczyna mieć wątpliwości co do szlachetnych celów koncernu.
Jednak punktem centralnym filmu jest Sophie.
„Fabuła miała skupiać się na kobiecie z klasy robotniczej i jej synu” – tłumaczy Wein.
Tłem produkcji są kontrowersje związane ze światem GMO: chciwość koncernów, przejmowanie rynków nasion, zagrożenie dla rolnictwa ekologicznego, brak przejrzystości działań i zastraszanie naukowców, którzy uważają, że technologa ta jest niebezpieczna.

Według Weina celem filmu była rozrywka i przekazanie ważnych informacji:
„Chcemy otworzyć ludziom oczy na to, czym jest żywność GMO. Chcemy zainicjować dyskusję na temat naszego jedzenia i wciągnąć w nią innych”

Film jest dostępny na stronie producenta: [link], tutaj można zobaczyć trailer [link].

Tekst źródłowy: http://ecowatch.com/
z dn. 12.05.2016

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Powstał pierwszy film fabularny o GMO

  1. Co takiego jest w dzisiejszym jedzeniu, a czego nie było w przeszłości, że organizm traktuje je jako coś z czym trzeba walczyć? Czy roślina uznana przez Ministerstwo Środowiska jako pestycyd, wytwarzająca swój własny pestycyd może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie?

    Czemu jedzenie sprawia, że chorujemy – Robyn O’Brien – napisy PL [TED Talks],

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s