To już pewne: energia słoneczna jest tańsza niż ta wyprodukowana z paliw kopalnych

Energia odnawialna właśnie wkroczyła w nowy etap swojego rozwoju. Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, w skrócie: WEF) potwierdziło, że w wielu częściach świata cena energii słonecznej jest taka sama lub nawet niższa od tej pochodzącej z paliw kopalnych.

11735133314_24173d8b97_b

W swoim swoim ostatnim przewodniku WEF przedstawiło wyniki analizy dotyczącej cen energii odnawialnej. Okazuje się, że koszt produkcji energii słonecznej cały czas spada i aktualnie osiągnął najniższy w swojej historii poziom.
Podczas gdy średni koszt energii elektrycznej wyprodukowanej z węgla lub gazu ziemnego wynosi ok. 100$ za MWh, to cena energii słonecznej spadła z 600$ (ceny sprzed 10 lat), do 300$ (ceny sprzed 5 lat), a dziś wynosi nieco poniżej 100$. Dla wiatru wielkość ta kształtuje się na poziomie 50$.

Według WEF ponad 30 państwom udało się osiągnąć parytet sieci, tj. sytuację, w której energię odnawialną można wyprodukować po koszcie równym lub mniejszym od kosztów tradycyjnej energii z sieci.
„Przy czym należy mieć na względzie, że przyczyną rozwoju i większego udziału na rynku energii odnawialnej nie są dotacje” – czytamy w przewodniku. „Co więcej, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej dotacje dla paliw kopalnianych w 2014r. wyniosły 493 miliardy dolarów, czyli czterokrotnie więcej niż dla źródeł energii odnawialnej.”
WEF podkreśla, że cena nie dotowanej energii słonecznej, która jeszcze 5 lat temu nie była konkurencyjna, spada z prędkością o 20% rocznie. Dzięki temu „staje się ona nie tylko opłacalna, ale w wielu krajach nawet bardziej opłacalna niż węgiel.”

Kraje, które mają parytet sieci to m.in. Chile, Meksyk, Brazylia i Australia. Według WEF w ciągu zaledwie kilku lat aż 2/3 świata również go osiągnie. Do 2020 cena energii słonecznej będzie niższa niż tej wyprodukowanej z węgla czy gazu ziemnego.
„W sprawach energii odnawialnej nastąpił przełom” – twierdzi Michael Drexler, kierownik Działu Infrastruktury i Rozwoju w WEF. „Teraz jest to nie tylko opcja ekonomicznie opłacalna, ale także pole do inwestycji, która z pewnością się zwróci.”
Z danych z analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że całkowita produkcja energii odnawialnej wzrosła o 153 GW, po raz pierwszy w historii wyprzedzając węgiel. Potwierdza to 500 000 paneli słonecznych instalowanych na całym świecie każdego dnia.

Tekst źródłowy: www.ecowatch.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s